Dwa tygodnie temu wróciła do Polski moja serdeczna przyjaciółka. Kiedy jechałyśmy z lotniska, zaczęła opowiadać, jak bardzo różni się Polska od Stanów Zjednoczonych. Mówiła, że wiele osób poznało się, wyjeżdżając tam w poszukiwaniu pracy. Na pewno wiele słyszałam o tamtym miejscu, jednak nie przykładałam do tego takiej uwagi. Zaczęła tłumaczyć, jak wiele osób stara się o obywatelstwo polskie. Najczęściej są to pary, które poznały się na wyjeździe i zapragnęły być razem. Bardzo mnie to zaciekawiło i postanowiłam zgłębić temat i dowiedzieć się, jak można zdobyć obywatelstwo w naszym kraju.

Z tego, co się dowiedziałam, jest kilka możliwości. Pierwsza opcja jest dość oczywista, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. W pierwszym przypadku liczy się kraj pochodzenia rodziców. Jeżeli co najmniej jedno z nich ma polskie obywatelstwo, dziecko również je posiada. Wtedy nie ma znaczenia, czy urodziło się w Polsce, czy za granicą. Oczywiście każde dziecko urodzone w Polsce lub zostanie na jej terenie znalezione, np. po znalezieniu w naszym kraju, również ma obywatelstwo polskie.

Każde dziecko adoptowane przez osobę, która ma obywatelstwo polskie, nabywa to obywatelstwo. W przypadku, jeżeli przysposobienie nastąpiło przed ukończeniem 16 lat, wtedy przyjmuje się, że nabyło je z dniem swoich narodzin. Staje się pełnoprawnym obywatelem.

Prezydent RP również ma możliwość nadania danej osobie obywatelstwa polskiego. Nie jest ograniczony w swoich konstytucyjnych kompetencjach żadnymi warunkami i może nadać obywatelstwo polskie każdemu cudzoziemcowi.

Oczywiście konieczne jest wypełnienie niezbędnych dokumentów, a jeżeli jest to zbyt skomplikowane, można skorzystać z pomocy upoważnionych instytucji. Przeprowadzą przez wszystkie etapy niezbędne do legalnego pobytu w Polsce i otrzymania polskiego obywatelstwa. Dzięki temu całość procedowana jest bardzo szybko i sprawnie, z korzyścią dla cudzoziemca.

Sposobów na zdobycie obywatelstwa polskiego jest wiele. Oczywiście można je stracić i starać się o przywrócenie, ale wszystko zależy od władz i osób, które podejmują te kluczowe decyzje. Do Polski w ciągu roku przeprowadza się bardzo wiele osób. Najczęściej są to emigranci z Ukrainy, a także z państw, które pochłonęła wojna. W Polsce znajdują swój nowy dom, często osiedlają się u nas na stałe, znajdują pracę, budują domy, zakładają rodziny i żyją tak, jak każdy z nas. Są traktowani tak, jak Polacy w innych krajach. Ważne, aby poczuli się jak w domu.

Podobne wpisy

0 komentarzy

  1. Mam znajome z Ukrainy ale nie tylko, również z innych krajów i wiem jakie to uciążliwe zasady a same procesy do przebycia niejednokrotnie szarpią nerwy.

  2. Sprawa przebywania w Polsce osób spoza jej granic jest o wiele bardziej skomplikowana niż się wydaje. Kosztuje to sporo wysiłku, czasu jak i nakładu pieniężnego. Wiem o czym mówię, gdyż sama do tego grona się zaliczam, a wszystkie te etapy musiałam zaliczyć na własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *