Gdy za oknem zimno, wieje, pada deszcz i szybko zapada zmrok, szukamy pomysłów na rozgrzanie się. Mamy ochotę na wciągające książki, leżenie pod kocem i aromatyczne potrawy. Jednym z produktów, których nie może zabraknąć w domu na jesień są miody! Naturalnie słodkie, doskonałe do herbaty, kawy, mleka czy jako dodatek do chałki. Czy tylko dla mnie to brzmi tak smakowicie?
Jak wybrać dobry miód?
Miód ma wiele cennych właściwości dla naszego organizmu. Jednak trzeba wiedzieć, jak wybrać ten, który jest naturalny. W internecie można znaleźć wiele sposobów. Jednak najłatwiej wybrać naturalny miód poprzez jego wygląd. Ten, który ma jednolitą konsystencję, a po nałożeniu na kanapkę rozlewa się, oznacza, że jest to miód sztuczny. Ten naturalny ma nierówną fakturę i liczne grudki. Po nałożeniu na kanapkę powstaje górka, którą trzeba rozprowadzić. To bardzo istotne, ponieważ tylko naturalny miód niesie za sobą wartości odżywcze. Podczas badań, wyodrębniono w nim ponad 300 różnych substancji korzystnie wpływających na organizm człowieka. Zawiera kwasy organiczne, białka, węglowodany, kwas foliowy, kwasy organiczne, związki polifenolowe, a także witaminy A, B1, B2, B6, B12, C. Miód od lat nazywany jest płynnym złotem właśnie ze względu na swoje lecznicze właściwości.
Miody Huzar
Jakiś czas temu zdecydowałam się na spróbowanie miodów Huzar. Skosztowałam miodu brzozowego, lipowego, wielokwiatowego kremowanego i rozmarynowego Hiszpańskiego. Sięgnęłam po produkty marki z prawie dwudziestopięcioletnim doświadczeniem i muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczona. Często miody są w smaku nijakie, zbyt słodkie, podobne do siebie. Tutaj jednak mogłam rozkoszować się paletą różnych aromatów, co doskonale wpisuje się w jesienny klimat i zaspokajanie satysfakcji kulinarnej. Sprawdzają się idealnie jako dodatki do potraw, ale równie pysznie smakują dodane do jesiennej herbaty. Miody możecie spotkać w wielu znanych w Polsce marketach, więc jeśli tylko je zobaczycie, spróbujcie różnych smaków.
Przepis na ciasteczka z miodem
Składniki: 2 łyżki miodu
1/3 szklanki cukru
1/4 kostki masła
1 i 1/2 szklanki mąki
2 łyżki przyprawy do piernika
łyżeczkę sody lub proszku do pieczenia
1 jajko
2 łyżki kakao
Sposób przygotowania Wykonywanie ciasteczek rozpoczynasz od rozpuszczenia cukru i masła w rondelku. Dodajesz do nich również miód. Wszystko rozpuszczasz, trzymając na małym ogniu. Kiedy składniki się rozpuszczą, zdejmujesz rondelek z ognia i przelewasz płyn do miski.
Do rozpuszczonych składników dodajesz mąkę i przyprawę do piernika. Wsypujesz również proszek do pieczenia. Jeżeli używasz sody, zanim dodasz ją do masy, rozpuszczasz w 2 łyżkach wody i dopiero wtedy wlewasz do ciasta.
Jajko wbijasz do oddzielnej miseczki i roztrzepujesz. Delikatnie roztrzepane jajko dodajesz do całej masy. Całość dokładnie mieszasz.
Jednolitą masę dzielisz na dwie części. Do jednej dosypujesz kakao i zagniatasz. Drugą pozostawiasz bez kakao.
Oba kawałki zawijasz w folię i chowasz do lodówki na około 12 godzin. Dzięki dodaniu kakao tylko do jednej części ciasta powstanie ciekawa, jesienne kompozycja z ciasteczek - jedne będą ciemniejsze, drugie jaśniejsze.
Po tym czasie rozwałkowujesz ciasto na grubość około 3 mm. Za pomocą foremek możesz je powycinać w liście, na przykład klonu. Ciasteczka piecz w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut.
Dlaczego warto?
Miód to naturalne słodzidło, doskonałe do przygotowywania owsianek, herbat, kaw, ciast czy deserów. Któż z nas nie zasiada czasem na kanapie, podgryzając chałkę moczoną w miodzie? Jeśli tylko lubisz takie smaki lub chętnie eksperymentujesz w kuchni, to gorąco zachęcam Cię do spróbowania miodów Huzar. Przyjemnie rozgrzewają. Co ważne, producent dba o to, by skład jego miodów spełniał standardy najwyższej jakości. To cenna informacja, jeśli zwracasz uwagę na to, by Twoje posiłki były nie tylko pyszne, ale i zdrowsze oraz pełnowartościowe.
Dobry miód nie jest zły, więc na pewno się skuszę.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię miody, ale tej marki jeszcze nie znam. Muszę sprawdzić co mają jeszcze fajnego w swojej ofercie.
OdpowiedzUsuńJestem wnuczką pszczelarzy, więc miód uwielbiam odkąd pamiętam i zawsze mam w domu kilka słoików. Stosuję go do wszystkiego. Niestety po śmierci dziadków muszę kupować, bo pasieki zostały sprzedane. Chętnie więc poznam tę markę.
OdpowiedzUsuńdziadkowie pszczelarze to musi być niesamowita historia i wspomnienia :-)
UsuńJa zazwyczaj miody kupuję bez pośrednio od pszczelarzy. Miód tej marki kupiłam ostatnio w biedronce do wypieków i muszę przyznać, że był bardzo smaczny.
OdpowiedzUsuństrasznie żałuję, że nie mogę jeśc prawdziwego miodu, ale jako dodatek do ciastek sprawdzi się idealnie :-)
OdpowiedzUsuńUwielbiam wszystkie rodzaje miodów, pod warunkiem, że są w pełni naturalne, nie ma lepszej słodyczy na świecie, lepszego lekarstwa do codziennego użytku. Przyznaję, uzależniłam się od nich. :)
OdpowiedzUsuńNie jestem milosniczką miodu. A to dlatego że mój żołądek nie do końca go przyswaja. Ale wygląda apetycznie.
OdpowiedzUsuńU nas w domu miód jest zawsze. Ostatnio najbardzej lubimy akacjowy.
OdpowiedzUsuńMiody goszcza u mnie w domu przez cały czas dodajemy do większości dań
OdpowiedzUsuńUwielbiam miód a najczęściej sięgam po niego jesienią i zimą :)
OdpowiedzUsuńMiody są naprawdę pyszne i warto korzystać z ich dobrodziejstw smakowych.
OdpowiedzUsuńuwielbiam miody, zwłaszcza do herbaty więc goszczą u mnie na stałe w kuchni
OdpowiedzUsuńUwielbiam sobie wypij ciepłą herbatkę z miodem. A w zimie to już konieczność! Ciepły kocyk, herbatka z miodem i książka to idealne połączenie.
OdpowiedzUsuń