Problemy nastolatków. Recenzja książki „Bad Friends” Aleksandry Negrońskiej
Problemy nastolatków bywają różne, jednak niezależnie od powagi problemu, nie powinny być przez nikogo bagatelizowane, a tym bardziej uważane za błahe. Dla wielu jest to trudny okres, kiedy skrywane emocje, negatywny sposób postrzegania się, a także liczne problemy w domu i w szkole mogą być przytłaczające. Podobną problematykę porusza Aleksandra Negrońska w swojej najnowszej powieści „Bad Friends” wydanej przez Wydawnictwo NieZwykłe.
Autor: Aleksandra Negrońska
Tytuł: „Bad Friends”
Cykl: Friends (Negrońska) tom 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo NieZwykłe
Data wydania:2022-08-17
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Liczba stron: 335
Problemy nastolatków. Recenzja książki „Bad Friends” Aleksandry Negrońskiej
Poznajemy historię osiemnastoletniej Kendall, która właśnie wprowadziła się do pochmurnego Londynu. Powodem przeprowadzki są zaręczyny matki dziewczyny. Mężczyzna, z którym związała się kobieta, również ma już syna w wieku nastoletnim – Nellsona. Jeśli jednak sądzicie, że młodzi szybko łapią dobry kontakt, śpieszę z wyjaśnieniem, że nic z tych rzeczy. Chłopak od początku okazuje Kendall wrogość i zastrzega, żeby dziewczyna nie przyznawała się, że go zna. Cała ta sytuacja sprawia, że nastolatka traci nadzieję na miły start w nowej szkole, ponieważ dotąd żyła nadzieją, że przybrany brat pomoże jej oswoić się z nowym środowiskiem. Odtąd główna bohaterka musi zmierzyć się ze wszystkim sama – z nowym miastem, nową szkołą, nowymi twarzami oraz przyzwyczaić się do nowego partnera swojej mamy. Gdy trafia wreszcie w szkolne mury, czujnie obserwuje przybranego brata i jego przyjaciół, wśród których zauważa przystojnego kapitana szkolnej drużyny koszykówki. Sposób bycia sportowca sprawia, że dziewczyna nie potrafi przestać o nim myśleć, choć wie, że nowy kolega jest poniekąd niczym zakazany owoc… Jakie konsekwencje poniesie za sobą to uczucie?
„Bad Friends” Aleksandra Negrońska
„Bad Friends” to pierwsza książka Aleksandry Negrońskiej i gdy tylko zauważyłam, że to kolejna ciekawa debiutantka, nie mogłam pominąć tego tytułu. Czy się zawiodłam? Zdecydowanie nie! Pamiętam czasy, kiedy sama chodziłam do szkoły średniej i mimo, że to już „stare czasy” i problemy nastolatków już mnie nie dotyczą, opis książki bardzo mnie przyciągnął. W swojej powieści autorka świetnie opisała licealny świat oczyma dojrzewających dzieciaków, a atutem historii jest to, że przedstawiona jest ona z perspektywy obojga bohaterów. Jako czytelnicy możemy więc zestawić ze sobą dwa spojrzenia – damskie i męskie.
Wspomniany podział na perspektywę damską i męską daje nam możliwość lepszego poznania postaci oraz poznania ich uczuć oraz motywów postępowania. Śmiało więc uprzedzam, że Aleksandra Negrońska zaserwuje Wam przyśpieszony kurs psychologii nastolatków – co jest bardzo ciekawe! Nie ukrywam jednak, że niektóre zachowania głównych bohaterów sprawiały, że byłam zawiedziona. Co więcej, w książce poznajemy nastolatków z perspektywy imprezowania, beztroski, życia zgodnie z zasadą „carpe diem”, gdzie nie ma miejsca na myślenie o odpowiedzialności lub przyszłości. Ale czy nie o to właśnie chodzi w młodości? Sprawdźcie sami – jestem pewna, że nie pożałujecie tej lektury!
Czy interesuje Was taka tematyka? Co sądzicie o okładce tej książki? Zainteresowała Was ta pozycja?
* Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu NieZwykłemu
Z chęcią bym przeczytała. Dawno nie sięgałam po ten gatunek
OdpowiedzUsuńKsiążka czeka na mojej półce. Po twojej recenzji czuję się jeszcze bardziej zaciekawiona.
OdpowiedzUsuń