Rozpoczęła się już kalendarzowa jesień, a za oknem można dostrzec charakterystyczne dla tej pory krajobrazy. To czas, kiedy chcemy sobie umilić chłodniejsze dni i deszczowe wieczory. A czy istnieje coś bardziej jesiennego niż miodownik z masą budyniową? Oczywiście, że nie! To idealny sposób, żeby poprawić sobie nastrój w tej czasem melancholijnej porze roku. Ciasto łączy w sobie słodycz miodu i chrupkość orzechów, tworząc niezapomnianą mieszankę smaków, zaś masa budyniowa nadaje mu kremowej konsystencji. To wszystko sprawia, że każdy kęs jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Jeśli jesteś gotowy na tę kulinarną podróż, zapraszam do dalszej części wpisu, gdzie podzielę się przepisem na to apetyczne ciasto.
Składniki na miodownik z masą budyniową
Ciasto miodowe:
- 2 łyżki mleka
- 2 łyżki miodu rzepakowego Pasieka Rodzinna
- 500 g mąki pszennej
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 200 g masła (lub margaryny)
- 200 g cukru pudru
- 2 jajka (rozmiar M)
Masa orzechowa:
- 120 g masła (lub margaryny)
- 2 łyżki miodu rzepakowego Pasieka Rodzinna
- 200g cukru
- 200 g posiekanych orzechów włoskich
Masa budyniowa:
- 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (ok. 37- 40g)
- 400 ml mleka
- 100 g cukru
- 250 g masła
Dodatkowo:
- ok. 200 g powideł wiśniowych (można wykorzystać również powidła śliwkowe), według przepisu powideł powinno być 400 gram, jednak ciasto jest na tyle słodkie, że mniejsza ilość będzie wystarczająca
Sposób przygotowania miodownika z masą budyniową
1. Zacznij od przygotowania ciasta miodowego. Mleko i miód przelej do garnuszka. Podgrzewaj - ciągle mieszając - tak długo, aż miód się rozpuści. Pozostaw do ostygnięcia. Mąkę wymieszaj z sodą. Dodaj masło i całość posiekaj nożem. Dodaj cukier puder i jajka. Wlej mleko z miodem i zagnieć ciasto. Ciasto jest na tym etapie bardzo kleiste, więc możesz użyć robota kuchennego z końcówkami do wyrabiania ciasta.2. Ciasto podziel na 3 równe części.
3. Dno formy o wymiarach ok. 35x24 cm wyłóż papierem do pieczenia i wyklej pierwszą częścią ciasta. Ciasto jest kleiste, więc warto obsypać dłonie mąką.
4. Piecz w piekarniku nagrzanym piekarniku nagrzanym 180°C (grzałka góra-dół) ok. 12-15 minut, aż ciasto się zarumieni. Pozostaw do ostygnięcia.
5. W ten sam sposób upiecz drugi placek i również pozostaw do ostygnięcia.
6. Trzecią część ciasta wyklej w formie i odstaw na bok. Jej na razie nie piecz!
7. Przygotuj masę orzechową. Masło roztop w rondelku, a następnie połącz z miodem i cukrem. Dodaj posiekane orzechy i podgrzewaj na małej mocy palnika ok. 5 minut. Gorącą masę wyłóż na trzecie, surowe ciasto. Całość piec w piekarniku nagrzanym do 180°C (grzałka góra-dół) ok. 12- 15 minut. Pozostaw do ostygnięcia.
8. Przygotuj masę budyniową. Ugotuj budyń według przepisu na opakowaniu, używając 400 ml mleka i 100 g cukru. Gotowy budyń ściągnij z palnika i od razu przykryj folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch. Pozostaw do ostygnięcia.
9. Miękkie masło utrzyj na jasną, kremową masę. Następnie, ciągle miksując, dodawaj stopniowo ostudzony budyń.
10. Do formy przełóż pierwszy placek (bez orzechów). Rozsmaruj połowę powideł, a na powidłach połowę masy budyniowej. Przykryj drugim plackiem (bez orzechów) i ponownie posmaruj drugą połową powideł i masy budyniowej. Przykryj plackiem z orzechami.
11. Tak przyrządzone ciasto pozostaw w chłodnym miejscu, aż placki zmiękną. Ten proces może potrwać od 24 godzin do 3 dni.
12. Gdy ciasto będzie miękkie, przechowuj w lodówce.
Smacznego 😊
Przepis na miodownik z masą budyniową
Miodownik z masą budyniową to wyjątkowy deser, który zachwyci każdego łasucha. Połączenie miodowego ciasta z delikatną masą budyniową i kwaskowatymi powidłami tworzy niezapomnianą eksplozję smaków. Miodownik z masą budyniową jest ciastem bardzo czasochłonnym, ale zdecydowanie wartym zachodu. Ten przepis potwierdza, że gotowanie i pieczenie może być niezwykłą przyjemnością! Wypróbujesz przepis na miodownik z masą budyniową? Próbowałeś kiedyś tego ciasta? Lubisz ciasta z miodem?
*Wpis powstał we współpracy z Pasieką Rodzinną
O mniam. Uwielbiam miodownik, ale sama nigdy nie piekłam, więc chętnie wypróbuję przepis.
OdpowiedzUsuńNigdy nie robiłam takiego ciasta, więc myślę, że mogę to zmienić.
OdpowiedzUsuńo mniami jak ja dano nie jadłam miodownika, ten co przyrządziłaś wygląda pysznie
OdpowiedzUsuńSmakowicie wygląda to ciasto. Z przyjemnością bym je zjadła. Zapiszę sobie przepis.
OdpowiedzUsuńBrzmi obiecująco, moja rodzina bardzo lubi tego typu ciasta, a to wygląda naprawdę smakowicie.
OdpowiedzUsuńMiodownik to przepyszne ciasto. Jesień to czas na ciepłe herbaty i takie aromatyczne wypieki.
OdpowiedzUsuńWygląda naprawdę pysznie :)
OdpowiedzUsuńPrzepis bardzo chętnie wykorzystam, uwielbiam wszystko, co ma w składzie miód, preferuję lipowy, ale i inne chętnie kosztuję, a ciasto zapowiada się smakowicie.
OdpowiedzUsuńPychota :) Nic nie poprawia nastroju jak pyszne ciasto w deszczowy dzień.
OdpowiedzUsuńBędę musiała wypróbować ten przepis. Wypróbuje go za niedługo.
OdpowiedzUsuńJestem łakomczuchem i takie ciasto to mogłabym jeść codziennie. Przepis zapisuje i jak będę mieć orzechy to zrobię.
OdpowiedzUsuńAnszpi
Już same zdjęcia wyglądają zachęcająco!
OdpowiedzUsuńCiasto wygląda naprawdę apetycznie. Może to będzie mój pierwszy miodownik - zainspirowałaś mnie. :)
OdpowiedzUsuńTakie aromatyczne wypieki idealnie pasują na chłodniejsze dni, a miodownik to jedna z najlepszych propozycji na jesienne popołudnia. Pysznie Twój wygląda.
OdpowiedzUsuńChętnie spróbuję. Ciasto wygląda pysznie
OdpowiedzUsuńPychota. Chętnie je zrobię
OdpowiedzUsuń