Katarzyna Znańska-Kozłowska „Fałszywa przyjaciółka” - recenzja książki

 Każdy z nas nosi w sobie pewne tajemnice, które skrywamy przed światem. Czasami te tajemnice są niegroźne, innym razem mogą nas powoli niszczyć. W społeczeństwie pełnym oczekiwań i presji, utrzymanie idealnego wizerunku bywa priorytetem, lecz nie zawsze odzwierciedla to prawdziwe życie. W książce „Fałszywa przyjaciółka” Katarzyny Znańskiej-Kozłowskiej, autorka wnika w głąb tego zjawiska, ukazując dramat kobiety, której życie wydaje się perfekcyjne, ale w rzeczywistości kryje bolesny sekret uzależnienia.

 

katarzyna-znanska-kozlowska-falszywa-przyjaciolka-recenzja-ksiazki-nawysokimobcasie.pl

 

katarzyna-znanska-kozlowska-falszywa-przyjaciolka-ksiazka-z-dedykacja-nawysokimobcasie.pl


Autor: Katarzyna Znańska-Kozłowska
Tytuł: „Fałszywa przyjaciółka”
Data wydania: 2022-08-18
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
ISBN: 97883801110656
Liczba stron: 245
Ocena: 8/10


katarzyna-znanska-kozlowska-falszywa-przyjaciolka-nawysokimobcasie.pl
Katarzyna Znańska-Kozłowska „Fałszywa przyjaciółka”

Główna bohaterka Adela to inteligentna, zadbana i zamożna kobietą, która na pozór wydaje się prowadzić idealne życie. Ma prestiżową pracę, elegancki dom i kochającą rodzinę. Jednak za tą fasadą kryje się mroczny sekret — uzależnienie od alkoholu. 


Na początku alkohol pojawia się jako sposób na odreagowanie stresu i presji związanej z pracą. Stopniowo jednak staje się ucieczką od codziennych problemów i wewnętrznych demonów. Adela wpada w błędne koło, w którym alkohol staje się jedynym powiernikiem jej sekretów i bólu. W miarę postępującego uzależnienia zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, co prowadzi do konfliktów w rodzinie i pracy.

 

recenzja-ksiazki-katarzyny-znanskiej-kozlowskiej-falszywa-przyjaciolka-nawysokimobcasie.pl


Autorka wnikliwie ukazuje proces uzależnienia, analizując, jak alkohol może zniszczyć życie nawet najbardziej wydawałoby się silnych i zorganizowanych osób. Czytelnik śledzi drogę Adeli przez wzloty i upadki, jej próby ukrycia nałogu przed bliskimi oraz trudne relacje z osobami, które próbują jej pomóc, ale często nieświadomie pogłębiają jej problemy.


W trakcie rozwoju fabuły odkrywamy, że przyczyną uzależnienia są nie tylko zewnętrzne stresory, ale także głęboko zakorzenione traumy i emocjonalne braki. Adela musi zmierzyć się z przeszłością i podjąć walkę o własne życie, próbując odbudować relacje z bliskimi i odzyskać kontrolę nad sobą.


recenzja-ksiazki-falszywa-przyjaciolka-katarzyny-znanskiej-kozlowskiej-nawysokimobcasie.pl

Wnikliwa analiza alkoholizmu

Książka „Fałszywa przyjaciółka” w sposób mistrzowski rzuca światło na temat kobiecego alkoholizmu, który wciąż jest tematem tabu. Katarzyna Znańska-Kozłowska ukazuje, jak subtelnie i niepostrzeżenie nałóg może wkraść się w życie nawet najbardziej pozornie szczęśliwych i spełnionych kobiet. Poprzez wnikliwe opisy autorka pokazuje psychologiczne mechanizmy uzależnienia, co skłania czytelnika do refleksji nad własnymi relacjami z alkoholem i otaczającymi go ludźmi.

Styl narracji jest pełen empatii i zrozumienia, co sprawia, że czytelnik angażuje się emocjonalnie w historię Adeli.
Katarzyna Znańska-Kozłowska umiejętnie łączy wątki osobiste z szerszymi kontekstami społecznymi, ukazując nie tylko indywidualną walkę bohaterki, ale także społeczne postrzeganie problemu alkoholizmu wśród kobiet. Dzięki temu książka staje się ważnym głosem w dyskusji na temat ról społecznych, oczekiwań i prawdziwych potrzeb emocjonalnych człowieka.

 

fragment-ksiazki-katarzyny-znanskiej-kozlowskiej-falszywa-przyjaciolka-nawysokimobcasie.pl

Katarzyna Znańska-Kozłowska „Fałszywa przyjaciółka” - recenzja książki

„Fałszywa przyjaciółka” to nie tylko opowieść o jednej kobiecie, ale również uniwersalna historia o walce z nałogiem i poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. Katarzyna Znańska-Kozłowska rzuca światło na trudny temat kobiecego alkoholizmu, skłaniając do przemyśleń nad własnym życiem i relacjami z alkoholem. Książka stanowi ważny głos w dyskusji o akceptacji i bliskości, pokazując, jak wiele osób jest w stanie poświęcić dla pozornej bliskości i jak trudna może być droga do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Autentyczna, refleksyjna i dająca do myślenia. Gorąco polecam!
 


Sięgasz po biografie i autobiografie?
Co sądzisz o tej pozycji? Masz zamiar przeczytać?
Jaki jest Twój stosunek do alkoholu?
 




 

*Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, dziękuję autorce

6 komentarzy:

  1. Stosunek do alkoholu mam taki, że od lat nic nie piję, a wcześniej wyłącznie bardzo rzadko nawet nie kieliszek nalewki na uroczystościach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że ta książka może pokazać problem który jest przecież częsty ale nie od strony sensacji lecz od strony ludzkiej, słabości, trudności.

    OdpowiedzUsuń
  3. Życie obarczone nałogiem to wielki ciężar, niewielu osobom udaje się pozbyć toksycznego bagażu, potrzeba mnóstwo determinacji, ale przede wszystkim świadomości uzależnienia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z pewnością jest to trudny, ale i ciekawy temat, bo przecież każdy z nas przynajmniej spotkał (jeżeli nie zna osobiście) kogoś uzależnionego od alkoholu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Alkoholizm jest bardzo trudnym tematem, ale cieszę się że coraz więcej autorów bierze się za niego. Pozwoli to spojrzeć nieco inaczej na rodziny, w których ten problem się pojawia. Angela

    OdpowiedzUsuń
  6. Zapowiada się całkiem świetnie. Jeśli trafię na nią w bibliotece to chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)